ثبت برند در هشتگرد

ثبت برند در هشتگرد

برند یک محصول، سرویس یا مفهوم است که به طور عمومی از دیگر محصولات، خدمات یا مفاهیم متمایز می شود تا بتوان آن را به راحتی ارتباط داد و معمولا به بازار عرضه می شود . برای  ثبت برند در هشتگرد شما ابتدا می بایست استعلام کنید که آیا این برند شما قابل ثبت است یا خیر ؟ سپس مدارک لازم برای ثبت برند را که در زیر آمده تهیه کنید و در آخر مراجعه به سامانه مالکیت معنوی و ثبت اظهار نامه در سامانه است ولی چون این کار بسیار زمان بر و نیازمند تخصص ، در صورت بروز هرگونه اشکالی ، است بهتر است که این کار را به یک موسسه حقوقی با تجربه در این زمینه بسپارید . موسسه حقوقی امیران می تواند برند شما را در هشتگرد با صرف کمترین زمان به ثبت رساند .

 

ثبت برند در هشتگرد : مدارک لازم

اشخاص حقیقی :

 • اصل شناسنامه و کپی کارت ملی
 • داشتن جواز کسب و یا جواز تاسیس از صنایع
 • داشتن کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن نام تجاری )
 • امضای وکالت نامه و فرم تقاضای علامت
 • ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد ۱۰ × ۱۰ سانتیمتر

 

اشخاص حقوقی ( شرکتی ) :

 • کپی شرکتنامه و روزنامه رسمی و آخرین تغییرات
 • کپی شناسنامه و کارت ملی افرادی که در شرکت حق امضا دارند .
 • داشتن جواز تاسیس (جواز صنایع )
 • داشتن کارت بازرگانی ( در صورت لاتین بودن نام تجاری )
 • ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد ۱۰ × ۱۰ سانتیمتر

 

ثبت برند در هشتگرد : انواع علایم تجارتی

 • علایم جمعی : علایمی هستند که به یک جماعت قانونی تعلق دارند و دسته و گروه خاصی راکه به تولید آن کالا یا خدمت می پردازند ، معرفی می کنند  .
 • علایم تایید شده یا تضمینی : علایمی هستند که ممکن است توسط هرکس که بتواند کالا و خدمات خود را با استاندارد تعیین شده تطبیق دهد مورد استفاده قرار می گیرند .
 • علایم مشهور: علامتی که دریک کشور مشهور شده است ( چه به ثبت رسیده باشد چه ثبت نشده باشد )

 

علائم تجاری ممنوع کدامند ؟

انتخاب و ثبت برند در هشتگرد و شهرهای دیگر تابع شرایط خاصی است كه در قوانین كشورهای مختلف با توجه به عرف جامعه ، عفت عمومی ، اخلاق حسنه ، مصالح كشور و رعایت مسائل مذهبی و اخلاقی محدودیت‌هایی برای آن در نظر گرفته شده است .

به موجب ماده ٥ قانون ، ثبت علائم و اختراعات زیر ممنوع است :

 • علامت هلال احمر، نشان و آرم‌های دولت ایران
 • پرچم رسمی ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار الله اكبر
 • پرچم‌های منتسب به دولت و کشور ایران و هر پرچم منع شده توسط دولت ایران
 • علامت تجاری موسسات رسمی مانند هلال احمر، صلیب سرخ، رجاء، همراه اول و نظایر آن
 • كلمات و یا عباراتی كه موهوم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد از قبیل دولتی، ایران و امثال آن‌ها

واژه‌های عام:
به عنوان مثال کلمه ” رایانه ” و یا ” کتاب ” به تنهایی غیرقابل ثبت هستند ، زیرا این کلمات واژه‌هایی عام برای کلیه محصولات با این نام هستند و نمی‌توان استفاده از این کلمات را انحصاری نمود .

واژه‌های توصیف کننده ( صفت‌ها )
این کلمات معمولا به منظور توصیف محصولات و اجناس به کار می‌روند . مثلا  ثبت برند ” خوشمزه ” برای انواع خوراکی به تنهایی و بدون پسوند قابل ثبت نخواهد بود ، به دلیل اینکه کلمه خوشمزه می‌تواند توصیفی از تمام محصولات خوراکی محسوب گردد ، بنابراین پذیرش انحصاری نمودن کلماتی چون ” خوشمزه ” ، ” شیرین ” و … از جانب اداره مالکیت امری ناعادلانه در حق سایر تولید کنندگان محصولاتی با این توصیفات خواهد بود .

واژه‌های توصیفی و کیفی :
واژهایی چون « عالی » ، « بلند » ، « زیبا » و …  به تنهایی مورد قبول واقع نخواهند شد . در صورت تمایل به استفاده از کلمات توصیفی مانند کلمات مذکور بایستی آنها را با کلمات و اسامی خاص دیگری به صورت بخشی از یک علامت و آرم خاص ترکیب نمود.
در این ‌گونه موارد در خصوص بخش کلمه توصیفی حق استفاده انحصاری نخواهد بود و حق استفاده انحصاری تنها به ترکیب ثبت شده منحصر خواهد بود .

علائم گمراه کننده ( فریب دهنده )
برخی از علائم و اسامی تجاری هستند که مصرف‌ کننده را راجع به کیفیت محصول ، ماهیت آن ، مبدأ جغرافیایی و محل تولید محصول به اشتباه انداخته و فریب می‌دهند . به عنوان مثال ثبت علامت تجاری جهت عرضه انواع شیره خرما و انگور با تصویر زنبور عسل مردود خواهد شد ، به دلیل اینکه درج چنین تصویری بر روی محصول شیره خرما و انگور موجب ایجاد تصور اشتباه و گمراهی مصرف کنندگان خواهد شد و خریداران ممکن است چنین محصولی را با تصور عسل خریداری نمایند.

علائم خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه :
به طور کلی کلمات و تصاویر نقض کننده موازین ، هنجارهای اخلاقی ، عرفی و مذهبی جامعه غیر قابل ثبت خواهند بود .

پرچم‌ ، نشان‌های سلطنتی ، علائم رسمی دولتی و نشان‌ کشور و سازمان‌های بین المللی که نمونه‌ آنها به دفتر بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی (wipo) اعلام شده به طور معمول قابل ثبت نیستند مگر اینکه مجوز مراجع صلاحیت دار بین المللی داشته باشند .

 

چه علائمی و بندی قابلیت ثبت شدن دارند؟

نشان تجاری می‌ تواند یك یا تركیبی از چند كلمه ، حرف ، عدد ، نقاشی ‌، سمبل ‌، نقش‌های سه ‌بعدی ( شكل و بسته ‌بندی كالاها ) ، علائم سمعی مثل موسیقی یا اصوات ، رایحه‌ و یا رنگ‌هایی جهت معرفی ویژگی‌ها باشند .

به جز علائم تجاری كه مشخص كننده منبع كالا یا خدمات هستند،  چند دسته نشان دیگر نیز وجود دارد .

علائم اشتراكی : متعلق به اتحادیه‌هایی است كه از آن نشان به منظور معرفی خود با یک سطح كیفی ( یا سایر ملزومات آن اتحادیه ) استفاده می‌كنند . مثلاً اتحادیه‌های که معرفی‌ كننده حسابداران ، مهندسان یا معماران هستند .

علائم تصدیق ‌نامه‌ها با استانداردهای معین : این علائم برای نشان دادن قبولی داده می‌شوند،  ولی محدود به هر گونه عضویتی نیستند . آنها را می‌توان به هر كس كه تصدیق كند كالاهای مربوط مطابق استاندارد هستند ، اعطا كرد . برای نمونه، گواهی‌نامه استاندارد كیفیت ” ISO 2000 ” یك گواهی ‌نامه شناخته شده در سطح جهانی است .

خدمات موسسه حقوقی امیران در زمینه ثبت برند شامل :

ثبت برند در کرج

ثبت برند در ماهدشت

ثبت برند دراندیشه

ثبت برند در تهران

ثبت برند در هشتگرد

موسسه ثبت امیران با سابقه درخشان خود و رضایت مشتریان آماده انجام ثبت شرکت در کرج و اخذ رتبه در کرج و همچنین ثبت برند در کرج می باشد. جهت دریافت مشاوره رایگان به تماس با ما مراجعه نمایید.

 

مطالب مرتبط

موسسه ثبتی و حقوقی امیران با شماره ثبت 2980 کلیه خدمات ثبت شرکت ، ثبت برند، اخذ رتبه و گرید و همچنین اخذ کارت بازرگانی را با وکلای پایه یک خود انجام می دهد. جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه


اخرین اخبار و مقالات ما را در ایمیل خود دریافت کنید