ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی چیست ؟ قبل از هر چیز به مفهوم طرح صنعتی بپردازیم. طرح صنعتی را می توان از دو منظر بررسی کرد ، در اول نگاه اول طرح صنعتی به شکل اصلی کالا و محصول می گویند که ما آن را می شناسیم و در نگاه دوم  به ساختار ، تزئینات و رنگ ولعاب آن گفته می شود.

برطبق ماده ۲۰ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ ، هرگونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی یا خطوط، رنگها و یا بدون آن به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصول از صنایع دستی را تغییر دهد طرح صنعتی است.  این طرح می‌بایست بدیع و اصیل و محسوس و قابل استفاده باشد. ثبت تمامی طرح‌ های صنعتی از طریق اداره مرکز مالکیت معنوی و با ارائه اظهار نامه به مدت ۵ سال اعتبار خواهد داشت . حقوق و امتیازات ناشی از ثبت طرح صنعتی تماما متوجه فرد مالک می‌باشدو هرگونه تخطی و سوءاستفاده از آن توسط اشخاص ثالث قابل پیگیری حقوقی و کیفری می‌باشد.

*  طرح هایی که جدید و اصیل نباشند، مخالف نظم و اخلاق حسنه باشند، حاوی نماد ها و نشان‌‌های رسمی باشند و یا تنها در نتیجه عملکرد فنی محصول ایجاد می‌شوند ، قابل حمایت قانونی نمی‌باشند.

  • طرح تمدیدی قابل تمدید و قابل انتقال به غیر می‌باشد. به عبارتی طرح صنعتی به ظاهر محصول توجه دارد نه به عملکرد فنی آن.

مراحل ثبت طرح صنعتی

۱) تنظیم و تدوین اظهارنامه ثبت طرح صنعتی ،

۲) تکمیل مدارک درخواستی( که در زیر قید شده است)

۳) ارائه مدارک به اداره مالکیت صنعتی

۴) تصویری از طرح در خواستی

چنانچه کلیه مدارک ارسالی کامل باشد و هیچ گونه نقصی نداشته باشد، منجر به ثبت آگهی میگردد.

مدارک ثبت طرح صنعتی

برای ثبت طرح صنعتی مدارک زیر مورد نیاز است:

  1. تمامی مدارک شناسایی مالک و طراح ( شامل کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده برای اشخاص حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات جهت اشخاص حقوقی)
  2. مدارک نمايندگی( در صورتي كه تقاضا توسط نماينده قانونی انجام گیرد)
  3. درخواست كتبی (به صورت اسکن شده و الصاق آن در پرونده الکترونیکی) به تأخير انداختن انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی و تعيين مدت آن( در صورت تمايل)
  4. درخواست كتبی (به صورت اسکن شده و الصاق آن در پرونده الکترونیکی مبنی بر عدم ذكر اسم طراح، چنانچه طراح نخواهد اسم وی ذكر شود.
  5. رسيد مربوط به پرداخت هزينه اظهارنامه و در صورتی كه اظهارنامه شامل دو يا چند طرح صنعتی است، رسيد مربوط به پرداخت هزينه‌های اضافی.
  6. مدارك مربوط به حق تقدم كه بايد همزمان با تسليم اظهارنامه يا حداكثر ظرف ۱۵ روز از آن تاريخ تسليم شود.
  7. اسکن تصویر طرح صنعتی

* اگر طرح صنعتي دو بعدی باشد، پنج نمونه از شكل يا تصوير گرافيكی يا پنج نمونه از طرح ترسيم شده به عنوان نمونه .

**اگر طرح صنعتی سه بعدی باشد، پنج نمونه از شكل يا تصوير گرافيكی يا پنج نمونه از طرح ترسيم شده از تمامی جوانب طرح.

***اگر طرح صنعتي سه بعدي باشد، مرجع ثبت مي‌تواند ماكتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نمايد. اندازه ماكتي كه متقاضی از مدل طرح خود ارائه میدهد، بايد حداكثر ۲۰×۲۰×۲۰ سانتي متر و وزن آن حداكثر ۲ كيلوگرم و از ماده‌ای با دوام و غيرفاسد شدنی باشد. شكل‌های گرافيكی و ترسيم شده بايد حداكثر در ابعاد ۲۰×۱۰ سانتی متر بوده و قابل نصب بر چهار صفحه مقوا در قطع A4  و با جوهر مشكی باشد.

ما در موسسه ی ثبت امیران تمام خدمات اخذ گرید ، ثبت برند ،اخذ رتبه پیمانکاری  و دیگر خدمات مربوط به ثبت شرکت را انجام می دهیم . شما با تماس با تیم کارشناسان ما در شرکت ثبت امیران  می توانید کلیه امور مربوط به ثبت طرح صنعتی خود را به ما بسپارید، تا در کمترین زمان با بالاترین دقت و کیفیت انها را به انجام برسانیم .

 

مطالب مرتبط

موسسه ثبتی و حقوقی امیران با شماره ثبت 2980 کلیه خدمات ثبت شرکت ، ثبت برند، اخذ رتبه و گرید و همچنین اخذ کارت بازرگانی را با وکلای پایه یک خود انجام می دهد. جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه


اخرین اخبار و مقالات ما را در ایمیل خود دریافت کنید