جواز تاسیس

جواز تاسیس

جواز تاسیس به مجوزی که از طرف وزارت صنایع و معادن بر افرادی که قصد سرمایه گذاری در یک فعالیت صنعتی را دارند اعطا می گردد. این مجوز براساس یک سری از دستورالعمل ها تعیین می شوند. متن کلی این دستورالعمل شامل تعاریفی است که در ادامه به تعریف آن می پردازیم .

کلیات و تعاریف

وزارت

منطور همان وزارت صنعت معدن و تجارت است.

سازمان

تمامی سازمان های استانی که زیرمجموعه وزارت صنعت هستند.

فعالیت صنعتی

کلیه فعالیت های اقتصادی که با بهره گیری از نیروی انسانی، ماشین آلات، عملیات تحقیقات، طراحی و یا مهندسی منجر به تولید کالا، نرم افزار و یا ارائه خدمات شده و ارزش افزوده ایجاد کند. علاوه برموارد ذکر شده ، بازسازی و نوسازی کالاهای مستعمل با شمارگان انبوه و بازیافت در مقیاس مناسب نیز فعالیت صنعتی نامیده می شوند.

سرمایه گذاری صنعتی

به کلیه سرمایه گذاری هایی که توسط اشخاص حقیقی و یا حقوقی در فعالیت های  صنعتی، براساس یک سری از قوانین ، انجام می گیرد سرمایه گذاری صنعتی می نامند.

واحد صنعتی

مکان یا مجموعه ای از ماشین آلات، نهاده های تولید، فناوری، نیروی کار، ساختمان ها و تاسیسات به منظور تولید محصول ایجاد شده است. واحدهای صنعتی در سه مقیاس کوچک، متوسط و بزرگ تعریف می شوند که براساس تعاریف هر کشور ممکن است اندازه آن متفاوت باشد.

ظرفیت تولید

میزان کاری که هر واحد صنعتی بنا به میزان ماشین آلات و امکانات تولیدی خود انجام می دهد. معیار ظرفیت تولید  بر اساس ساعات و روزهای کاری سال و با توجه به ماهیت تولید تعیین می شود.

روش های تولید

تولید براساس چند روش انجام می گیرد :

 1. روش کارخانه ای یکپارچه
 2. تولید پیمانی
 3. تولید بدون کارخانه

تولیدی که به منظور راه اندازی ماشین آلات و تجهیزات، ارزیابی ظرفیت و تنظیم کیفیت محصول یا محصولات انجام می گیرد، تولید آزمایشی نام دارد. در تولید بدون کارخانه تولید کننده با تمرکز بر تحقیق و توسعه، طراحی، بازاریابی و استفاده از نام تجاری محصولاتی را با بهره گیری از امکانات، تجهیزات و ظرفیت های تولید دیگران عرضه می کند.

جواز تاسیس

سندی است که بیانگر پیش بینی میزان ظرفیت و نوع تولید برای محصول یا گروهی از محصولات است. این سند بعد ازاینکه متقاضی یک سری از مدارک و پرسشنامه ها را تکمیل کرد برای متقاضی صادر می شود.

پروانه بهره برداری

مدرکی است که نشانگر نوع و ظرفیت تولیدی یک واحد صنعتی برای یک یا گروهی از محصولات در مکانی معین است.

شناسه کسب و کار

شناسه منحصربه فرد برای هر متقاضی است، که این شناسه بر روی هرمجوز درج می شود.

بهین یاب

پایگاه اطلاعاتی که خدمات وزارت صنعت را نمایش می دهد.

صدور جواز تاسیس

جواز تاسیس جوازی است که برای ایجاد ظرفیت های جدید، انتقال، توسعه و تکمیل ظرفیت های موجود صادر می شود که شامل : شناسه کسب و کار، شماره و تاریخ ثبت دبیرخانه، شرایط مربوط به جواز، نام و شناسه شخص حقیقی یا حقوقی دارنده جواز، فهرست محصولات، پیش بینی سرمایه گذاری، اشتغال، ظرفیت، ارزش ماشین آلات داخلی و خارجی، تعیین مدت اجرای طرح و دوره گزارش پیشرفت پروژه می باشد.

 

نکاتی در خصوص جواز تاسیس

 • مدت اعتبار جواز تاسیس صادر شده ۱۲ ماه است که می توان با ارائه گزارش پیشرفت فیزیکی ،درصورتی که به تائید سازمان برسد، برای یک دوره دیگر تمدید کرد.
 • صدور جواز تاسیس به نام چند شخص حقیقی و یا چند شخص حقوقی مجاز نیست.
 • صدور جواز تاسیس در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران و ۵۰ کیلومتری اصفهان و صرفا بر اساس مصوبات مراجع ذیصلاح مجاز است.
 • برای تغییر نام دارنده جواز تاسیس می بایست روزنامه رسمی برای شخص حقوقی و گواهی دفاتر اسناد رسمی برای شخص حقیقی ارائه گردد.
 • صدور جواز تاسیس در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عهده سازمان مسئول منطقه است.

 

مدارک اخذ جواز تاسیس

 • طرح توجیهی
 • کپی مدارک شناسایی
 • کپی مدارک شرکت (در صورتیکه متقاضی شخصیتی حقوقی باشد.)

موسسه حقوقی امیران ارائه دهنده کلیه خدمات ثبت شرکت ، ثبت برند در کرج ، خرید و فروش انواع گرید و برند آماده در کرج ،تهران ،شیراز و کلیه استانهای کشور می باشد.

مطالب مرتبط

موسسه ثبتی و حقوقی امیران با شماره ثبت 2980 کلیه خدمات ثبت شرکت ، ثبت برند، اخذ رتبه و گرید و همچنین اخذ کارت بازرگانی را با وکلای پایه یک خود انجام می دهد. جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه


اخرین اخبار و مقالات ما را در ایمیل خود دریافت کنید